Bilgi içeriğine geri dön

toner nedir

 

 

TONER NEDİR , TONER hakkında BİLGİ 

Toner ,  Fotokopi makinası ve yazıcılarda kullanılan mürekkeptir. Yani bilgisayar  yazıcısından aldığımız çıktıların yazılmasını sağlayan ürün.

Fransızcadan dilimize geçen kelime birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin; tonerin içindeki toz havada görülmeyecek kadar ince bir toz çeşididir. Hp marka tonerlerin  içindeki toz daha incedir.

Hp 85a Toner  80 gr toz alır,üzerindeki  chip ne kadar kullanıldığını gösterir. Tozu kağıt üzerine verebilmek için çeşitli ekipmanlarla birlikte çalışan toner kartuşudur.A4  kağıda baskı yapabilen lazer yazıcılara da rastlamak mümkündür.

Tonerli yazıcılar yeni nesil ve profesyonel dediğimiz iyi cihazlardır.İçindeki toner tozu uzun süre kurumaz ve tonerlerin Uluslararası raf ömrü 2 yıldır ama çok sıcak yerde ve dikey şekilde saklamamak gerekir.

Özellikle  laserjet yazıcı alacakların satın almak istedikleri  yazıcının kullandığı tonerin  üzerinde chip  bulunup bulunmadığını ve bu chip denilen parçanın dolum fiyatını ne kadar etkilediğini öğrenmeleri gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse Samsung 2165 yazıcıyı incelediğimizde samsung 2165 yazıcı fiyatları oldukça ucuz olmasına rağmen bu yazıcının kullandığı mlt-d101s toner kartuşunun orijinalinin oldukça pahalı olduğunu görüyoruz.

Ancak  mlt-d101s toner dolumu yapıldığında dolum fiyatının üzerindeki chip nedeniyle çok pahalı fiyatlara geldiği görülmektedir. Samsung m2070 ve Scx 3405fw  için de aynı şartlar geçerlidir.

Toner hakkında bilgi